2020 "Spotkanie z kulturą z czterech stron świata" BMK 2019-2021

Projekt „Spotkania z kulturą z czterech stron świata” realizowany w Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie w terminie od sierpnia do początku października 2020 w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 Świętokrzyskie” realizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury i współfinansowanego przez Województwo Świętokrzyskie przyniósł nieoczekiwane rezultaty.

Chcąc podsumować całość naszych działań należy spojrzeć nieco dalej niż na to co się działo - wiele rzeczy dopiero zakiełkowało i w przyszłości będą tego niezwykłe efekty. Wyruszyliśmy w podróż po kulturze, którą napisał taniec, muzyka i śpiew.

Wyjazd do skansenu „Niebowo” pozwolił nam odkryć piękno i walory wsi, a także umocnił w przekonaniu, że ojczysta kultura jest najcenniejsza. Mając świadomość tego skąd wywodzi się kultura słowiańska mogliśmy skonfrontować ją z nowo poznanymi i tak w kolejnych warsztatach płynęliśmy w nieznane. Warsztaty tańca indyjskiego prowadzone przez Anitę Singh przybliżyły nam Subkontynent Indyjski poznaliśmy stroje, zwyczaje, a bawiąc się w teatr poznaliśmy podstawowe kroki taneczne. Na pamiątkę każdy napisał swoje imię w języku Hindi. Następnie na naszej mapie znalazły się warsztaty instrumentalne prowadzone przez Michaela Jonesa, które zawiodły nas w rytmy afrykańskie, nauka podstaw gry na bębnach sprawiła, że powstał krótki utwór rytmiczny. Ostatnim wyzwaniem było odnalezienie pierwotnych technik śpiewu rozsianych po całym kontynencie, ten magiczny świat przybliżył nam prowadzący warsztaty wokalne Michał E-Shu Szerląg Podróż dobiegła końca, w piątek 02 października 2020 oficjalnie zakończyliśmy ostatni warsztat projektowy, później czekały na wszystkich tylko przyjemności i smakowita uczta, a także wręczenie dyplomów i upominków.

Podsumowując z całego przedsięwzięcia skorzystało 42 uczestników za co ogromnie dziękujemy, że kolejny już raz w malutkim domu kultury dzieją się tak wielkie rzeczy z waszym to właśnie udziałem.

 

GALERIE