XVII Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę" - etap regionalny w Gowarczowie /relacja/

We wtorek 31 maja br. o godzinie 09:00 po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w Szkole Podstawowej w Gowarczowie przy ulicy Szkolnej 52 rozpoczął się XVII Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej Kocham moją ojczyznę” Corocznym organizatorem tego wydarzenia jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Gowarczowie na czele z prezesem Januszem Bieleckim. Inicjatywę współorganizowali Wójt Gminy Gowarczów Stanisław Pacocha oraz Starostwo Powiatowe w Końskich. Wydarzenie wspólną modlitwą otworzyli: ksiądz Piotr Mucha i ksiądz Adam Głuszek.  Uczestników przywitali i życzyli im sukcesów przybyli goście starosta Grzegorz Piec, wójt Stanisław Pacocha i prezes TWRP Wszechnica Konecka Jarosław Staciwa.

Tegoroczną edycję konkursu która to cieszyła się dużym zainteresowaniem co odzwierciedlenie znalazło w ilości uczestników ok 140 uczniów z powiatu koneckiego poprowadziła Pani Anna Szlufarska.

Na scenie uczestnicy prezentowali piękne patriotyczne utwory, które w obliczu sytuacji rozgrywającej się tuż przy naszej wschodniej granicy nabierają głębszego wymiaru. Celem konkursu jest krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych.. Uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach konkursowych -pieśń i poezji w pełni oddając charakter tego wydarzenia pokazując postawę dumnych, młodych patriotów kochających swoją ojczyznę. Na jury konkursu duże wrażenie wywarł poziom, który z roku na rok jest co raz wyższy, a sami uczestnicy ubiorem akcentują swoją obywatelską postawę.

Komisja konkursowa w kategorii poezja przesłuchała 33 uczestników w czterech przedziałach wiekowych. Grupa przedszkolna zaprezentowała swoje umiejętności na hali sportowej gdzie od razu po ogłoszeniu wyników wręczone zostały nagrody a każdy uczestnik tej grupy dostał niespodziankę w postaci pluszaka.. Starsze grupy wiekowe recytowały poezję w sali historycznej gdzie można było odczuć wyjątkowy, nastrój który zawsze towarzyszy poezji. Nagrody w tej kategorii wręczone zostały po ogłoszeniu wszystkich wyników konkursu.

W składzie jury której przewodniczył Adam Kubka w kategorii „Poezja” znalazła się Anna Arcab i Małgorzata Żurawska natomiast w kategorii „Pieśń” której przewodniczącym był Piotr Zaborowski znalazła się Sylwia Armada i Maciej Lisowski.

W kategorii „Poezja”:

Grupa przedszkolna: I miejsce – Antoni Wróbel, II miejsce – Antoni Malicki,

III miejsce – Stanisław Kot.

Szkoła podstawowa klasy I – IV: I miejsce – Franciszek Bąk, II miejsce – Emilia Cabaj,

III miejsce – Kalina Słoka.

Szkoła podstawowa klasy V – VIII: I miejsce – Barbara Garlińska, II miejsce – Nadia Am Ali,

III miejsce – Marta Mastalerz. Wyróżnienia otrzymali Krzysztof Brelski i Kacper Popiel

W kategorii „Pieśń – soliści”

Grupa przedszkolna: I miejsce – Krzysztof Węgrecki, II miejsce – Zofia Banasik.

Szkoła podstawowa klasy I – IV: I miejsce – Zofia Poszalska, II miejsce – Maria Boruń,

III miejsce – Jakub Pluta.

Szkoła podstawowa klasy V – VIII: I miejsce – Aleksandra Szulc, II miejsce – Weronika Kaniowska, III miejsce – Julia Styś.

Szkoła ponadpodstawowa: I miejsce – Natalia Boruń, II miejsce – Maria Piec,

III miejsce – Agnieszka Burtan.

Kategoria „Pieśń – zespoły”

Grupa przedszkolna: I miejsce – „Biedronki”, II miejsce – „0a”, III miejsce – „Tygryski”.

Szkoła podstawowa klasy I – IV: I miejsce – duet: Adrian Mazur i Eryk Mazur, II miejsce – „Wiolinki”, III miejsce – Zespół Krasnowianie.

Szkoła podstawowa klasy V – VIII: I miejsce – Zespół „Pasja”, II miejsce – Schola Parafialna przy Parafii pw. NWMP w Stąporkowie, III miejsce – duet Oliwia Stęplewska i Paulina Kiełbus.

Szkoła ponadpodstawowa: I miejsce – duet: Emilia Mazur, Olaf Młodziński 

Utworzono: 03.06.2022