Standardy Ochrony Małoletnich
Poniżej przedstawiamy skróconą wersję Standrdó Ochrony Małoletnich w GCKiB w Gowarczowie.
Ponadtwo zarówno wersja pełna jak i skrócona znajduje się w załączniku. (format pdf)
Standardy Ochrony Małoletnich
w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Gowarczowie
wersja skrócona
Istotnym działaniem podejmowanym w Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Gowarczowie jest jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim uczestnikom (zajęć i wydarzeń, czytelnikom) dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
Poniższe Standardy Ochrony Małoletnich są systemowym (państwowym) rozwiązaniem ochrony małoletnich (osób do 18 roku życia) przed przemocą fizyczną, w tym seksualną, przemocą psychiczną, edukacyjną, materialną cyberprzemocą.
§ 1 Zasady i zakazy zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem GCKiB
1. W GCKiB przestrzegane są prawa małoletnich określone w obowiązujących przepisach państwa polskiego. Obejmują one w szczególności:
a) prawo ochrony Waszego życia i zdrowia,
b) prawo do wolności sumienia, myśli oraz wyznania,
c) prawo do rozwoju osobistego,
d) prawo do utrzymywanie kontaktów społecznych zwłaszcza z rówieśnikami,
e) prawo do szacunku i uznania ze strony innych.
2. Nie można pozbawić Was tych praw. Zdarzają się natomiast wyjątkowe sytuacje, w których konieczne jest ich ograniczenie, jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy pozwalają na to przepisy prawa lub zagrożone jest czyjeś zdrowie, życie lub mienie. Na przykład w sytuacji, gdy to Wy popełniacie przestępstwo atakując swojego kolegę, wtedy dyrektor, instruktor lub inny pracownik GCKiB ma nie tylko prawo, ale obowiązek ograniczyć Waszą wolność, żeby powstrzymać Was przez zrobieniem krzywdy innej osobie.
3. Ochrona prawna - przed każdą formą przemocy i wykorzystania - przysługuje wszystkim osobom, które są związane ze GCKiB, ze szczególnym uwzględnieniem Was - małoletnich, jednakże musicie pamiętać, że ochrona ta dotyczy również instruktorów, bibliotekarzy i innych pracowników GCKiB. 4. Aby w GCKiB procedury odnosiły skutek, niezbędne jest zgłaszanie przez Was wszelkich zachowań zagrażających życiu, zdrowiu oraz godności - bez względu na to czy chodzi o zachowania innego małoletniego, czy dorosłego. Sytuacje takie należy zgłaszać Waszemu instruktorowi, dyrektorowi lub innemu pracownikowi GCKiB, do którego macie zaufanie lub innej dorosłej osobie - nawet jeżeli ten dorosły nie pracuje w naszym ośrodku tylko jest dla Was kimś bliskim, kimś z rodziny.
5. Pamiętajcie, że istnieje całkowity zakaz stosowania kar cielesnych w stosunku do małoletnich.
6. Zabronione jest również stosowanie kar, które są upokarzające, poniżające, ośmieszające - zakaz ten obowiązuje wszystkich dorosłych, ale też Was samych.
7. Zarówno od instruktorów, jak i od rodziców macie prawo oczekiwać uwagi i właściwego wsparcia.
8. Zabronione jest nękanie, prześladowanie, szantażowanie.
9. Zakazane jest wkraczanie w Waszą osobistą sferę seksualną – nie wolno tego robić ani słownie, ani fizycznie.
10. Każdemu przysługuje prawo do prywatności, a wszelkie zachowania naruszające Waszą prywatność, niezależnie od osoby, która naruszałyby to prawo, są zabronione.
11. Pamiętajcie, że w toaletach zabronione jest fotografowanie lub nagrywanie.
12. Musicie wiedzieć, że siłę fizyczną można stosować wobec Was wyłącznie w celu powstrzymania agresji, która zagraża życiu i zdrowiu oraz bezpieczeństwu Waszemu lub innych osób.
13. Podstawową wartością obowiązującą w GCKiB jest zasada równego traktowania, która opiera się na zapewnieniu wszystkim małoletnim dostępu do edukacji i uczestnictwa w organizowanych przedsięwzięciach .
14. Dyrektor GCKiB ma obowiązek stanowczo reagować na różnego rodzaju przejawy dyskryminacji oraz mowę nienawiści i zgłaszać takie zdarzenia policji lub prokuraturze.
§ 2 Zachowania niedozwolone w GCKiB i poza GCKiB
1. Zachowania niedozwolone w relacjach pomiędzy małoletnimi to, między innymi:
1) agresja fizyczna, która obejmuje:
a) bójki pomiędzy małoletnimi,
b) uderzanie,
c) kopanie,
d) policzkowanie,
e) opluwanie,
f) wszelkie działania powodujące fizyczny ból.
2) agresja słowna, która obejmuje na przykład:
a) używanie wulgarnych słów, gestów i żartów,
b) czynienie obraźliwych uwag,
c) nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej,
d) wykorzystywanie wobec drugiego małoletniego przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
3) cyberprzemoc, która obejmuje na przykład:
a) publikowanie poniżających filmów lub zdjęć w sieci,
b) publikowanie ośmieszających, wulgarnych komentarzy i postów,
c) podszywanie się pod inne osoby,
d) włamanie na czyjeś konto społecznościowe,
e) prześladowanie, zastraszanie, nękanie za pomocą Internetu, telefonu, wiadomości sms itp.
§ 3 Procedura postępowania w przypadku agresywnego zachowania małoletniego
1. Pracownik GCKiB będący bezpośrednim świadkiem agresywnego zachowania małoletniego, jest zobowiązany do zareagowania na zaistniałą sytuację.
2. Jeżeli słowna reakcja nie pomaga, instruktor, bibliotekarz lub inny pracownik GCKiB powinien odizolować małoletniego zachowującego się agresywnie od grupy.
1. W uzasadnionych przypadkach wzywa pomoc (dyrektora lub innego pracownika GCKiB).
2. Udziela niezbędnej pomocy pokrzywdzonemu małoletniemu.
3. Zapewnia bezpieczeństwo pozostałym małoletnim.
4. W toku dalszych czynności ustala przyczyny agresji oraz przeprowadza rozmowę ze stronami konfliktu wskazując na niestosowne zachowanie.
5. O zdarzeniu informowany jest instruktor i dyrektor, a w dalszej kolejności rodzice agresywnego małoletniego.
6. Jeżeli wymaga tego sytuacja dyrektor GCKiB podejmuje decyzję o wezwaniu policji w celu podjęcia interwencji, która zapewni bezpieczeństwo małoletnim i pracownikom GCKiB.
7. W przypadku braku poprawy w zachowaniu małoletniego, wyznaczony pracownik GCKiB lub dyrektor kieruje pisemną prośbę o zgłoszenie się rodzica/opiekuna do GCKiB.
8. W przypadku, gdy zachowanie małoletniego w dalszym ciągu stanowi realne zagrożenie dla innych (lub dla niego) dyrektor GCKiB może skierować wniosek do sądu o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji małoletniego.
§ 4 Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet powinny być obwarowane następującymi regułami:
1. Nie powinniście ufać osobom poznanym za pośrednictwem Internetu;
2. Nie powinniście spotykać się z osobami poznanymi przez Internet; jeżeli jednak bardzo chcecie spotkać się z taką osobą, pamiętajcie:
a) tylko za zgodą rodzica!
b) najlepiej pierwszy raz pod nadzorem rodzica, ewentualnie w towarzystwie kolegi i koniecznie w miejscu publicznym.
3. O każdej propozycji spotkania od nieznanych osób w Internecie, koniecznie informujcie rodziców i nie spotykajcie się z taką osobą bez ich zgody i nadzoru.
4. Nie przekazujcie swoich danych osobowych nieznanym osobom w Internecie.
5. Używane komunikatory internetowe powinny służyć Wam jedynie do kontaktów z kolegami i rodziną.
6. Musicie pamiętać, że hejt w Internecie jest przestępstwem i że sąd rodzinny, może nałożyć na Was karę za jego popełnienie.
§ 5 Ochrona wizerunku małoletniego
1. GCKiB zapewnia ochronę Waszego wizerunku.
2. GCKiB powinno dysponować zgodą rodziców lub opiekunów pranych na przetwarzanie Waszych danych w zakresie wizerunku.
3. Zgoda rodziców nie jest wymagana na rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
§ 6 Dodatkowe wsparcie dla dzieci i młodzieży
1. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi telefon wsparcia czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, także w dni ustawowo wolne od pracy tel: 116 111. Wszelkie aktualne informacje znajdują się też na stronach: www.116111.pl oraz www.fdds.pl. Wsparcie i pomoc udzielana jest za darmo.
2. Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka dostępny jest przez całą dobę i przez 7 dni w tygodniu pod numerem 800 12 12 12. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl. Wsparcie i pomoc udzielana jest za darmo.
3. Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” 800-12-00-02. Dzwoniąc pod numer infolinii można uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz o placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie
Pamiętaj, iż:
-
Masz prawo do ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną i zaniedbaniem.
-
Prawo do ochrony przed przemocą oznacza, że bicie i poniżanie, krzywdzenie psychiczne, znęcanie się, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne i karalne.
- Nikt nie ma prawa Cię bić, prześladować, czy wykorzystywać w celach seksualnych.
- Masz prawo do ochrony przed wszystkimi formami wykorzystywania seksualnego.
- Nikt nie ma prawa Cię dotykać w sposób, którego sobie nie życzysz i nakłaniać lub zmuszać do kontaktów seksualnych.
- Nikt nie ma prawa angażować Cię w produkcję narkotyków i handel nimi ani zmuszać czy namawiać do ich zażywania. Policja, nauczyciele i inne służby mają za zadanie chronić Cię przed dostępem do nich.
-Masz prawo do życia bez wyzyskiwania i wykorzystywania, nikt nie może siłą zmuszać Ciebie do zrobienia niczego, a zwłaszcza czegoś złego. Nikt też nie może Ciebie zmuszać do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób.
-
Masz też prawo do szukania wszelkiej pomocy, zawsze,gdy jesteś krzywdzony.
Prosimy Cię pamiętaj, aby przebywając w GCKiB:
-
Zachowywać się z kulturą.
-
Szanować innych w tym swoich rówieśników.
-
Przestrzegać obowiązujących zasadą i reguł porządkowych.
-
Wykonywać polecenia naszego Personelu.
Chcemy abyś wiedział, przeczytaj to uważnie:
Jeżeli spotkało Cię w domu, albo w GCKiB, coś, czego nie akceptujesz, coś co Cię niepokoi, martwi, smuci, albo ktoś Cię skrzywdził lub zachował w sposób nieodpowiedni, albo w sposób, którego nie akceptujesz, śmiało możesz nam o tym powiedzieć i poprosić o pomoc każdego z pracowników Centrum Kultury. Postaramy się rozwiązać ten problem w taki sposób, abyś był bezpieczny.
ZAWSZE MOŻESZ LICZYĆ NA PRACOWNIKÓW GCKiB